واحد رزرواسیون: 05132021331

اخبار و رویدادها

۲۳ دی

افطاری حرم امام رضا (ع) چطور برگزار می‌شود؟

افطاری حرم امام رضا یکی از بزرگ‌ترین مراسم افطاری‌ای است که در جهان اسلام برگزار می‌شود. در ماه رمضان هر روز هزاران نفر در این مراسم شرکت می‌کنند و بعد از اذان مغرب روزه‌شان را در جوار حرم مطهر امام هشتم شیعیان باز می‌کنند. برگزارکردن مراسم افطاری یکی از سنت‌های زیبای ماه رمضان است و افرادی که توانایی‌اش را دارند، با برگزارکردن مراسم افطاری و دعوت از اقوام و آشنایان یا نیازمندان سعی می‌کنند از برکات این ماه مبارک استفاده کنند.

چه کسانی در افطاری حرم امام رضا شرکت می‌کنند؟

برای بسیاری از افرادی که تصاویر زیبای سفره‌های افطار حرم امام رضا را می‌بینند این سوال پیش می‌آید که چه کسانی می‌توانند در این مراسم شرکت کنند؟ هر شب ۱۳هزار کارت دعوت‌ سفره افطار حرم امام رضا (ع) در مناطق مختلف شهر مشهد توزیع می‌شود و کسانی که این کارت‌ها را دریافت می‌کنند می‌توانند در این مراسم شرکت داشته باشند. مهمانسرای قدیم امام رضا (ع) هم هر شب برای افطار از ۳۰هزارنفر پذیرایی می‌کند و مسافرانی که برای زیارت به مشهد مقدس سفر کرده‌اند، فیش غذا را در فرودگاه و ایستگاه قطار و پایانه‌های مسافربری از خادمان دریافت می‌کنند.

خوراکی‌های سفره افطار حرم مطهر

افطار کردن با خرما سنت خیلی خوبی است و مهمانان حرم هم با چای و خرما و نان و پنیر روزه‌شان را باز می‌کنند و بعد از آن با یک وعده غذای گرم شامل سوپ و برنج و خورشت و دسر و شربت افطارشان را کامل می‌کنند. به جز کسانی که مهمان سفره افطار حرم مطهر هستند ۱۰۰ هزار نفر از نمازگزاران صحن‌های حرم هم با افطار سبک بارگاه امام رضا روزه‌شان را باز می‌کنند. بسته‌های سبک افطار شامل شیر و عسل و خرما و کیک هستند.

مراسم افطار حرم مطهر به کمک چه کسانی برگزار می‌شود؟

برای برگزاری این مراسم باشکوه ۳۰۰ هزار متر مربع از فضای صحن‌های حرم مقدس امام رضا (ع) با فرش پوشیده می‌شود و حدود ۲ هزار نفر از خادمان بارگاه رضوی در چیدن این سفره پربرکت همکاری می‌کنند. در ماه رمضان دو مراسم میلاد امام حسن مجتبی (ع) و مراسم شب قدر هم همزمان با مراسم افطاری در بارگاه امام رضا برگزار می‌شود. برای مراسم میلاد حسن مجتبی تدارکات و خدماتی مانند گل‌آرایی و تهیه ویلچر برای زائران کم‌توان انجام می‌شود. برای برگزاری مراسم ویژه شب قدر در حرم مطهر امام رضا هم ۱۰ هزار نفر نیرو از میان خادمان افتخاری برای برگزاری منظم‌تر و آرامش زائران همکاری می‌کنند.