واحد رزرواسیون: 05132021331

اخبار و رویدادها

۱۱ دی

روستای کنگ | با قدمت ۳۰۰۰ ساله و پیش از اسلام در خراسان

در این پست قصد داریم روستای کنگ طرقبه که به ماسوله خراسان نیز شهرت دارد را به شما همراهان همیشگی وب سایت معرفی کنیم. روستای کنگ یک روستای پلکانی است که کارشناسان قدمت آن را به دوران قبل از اسلام نسبت میدهند.
روستای زیبا و چشم نواز کنگ در پهنه سبزگون باغ‌های گیلاس و کوه های سربه فلک کشیده بینالود خودنمایی می کند و هنوز هم ردپای تاریخ در دل این روستای کهنسال چشم‌ها را خیره و درون متلاطم آدمی را آرام و آسوده می سازد.

کنگ در لغت به دو معنا تعبیر می گردد:
کلمه کنگ از یک طرف به پرنده ای قوی پنجه اشاره دارد که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و از سوی دیگر به معنای دژی مستحکم در نظر گرفته می شود.
در لغت‌نامه‌ دهخدا معنای مختلفی برای کلمه کنگ آورده شده است که از جمله می توان به بال پرندگان، شاخه‌ درختان و دست انسان اشاره نمود. معنایی که اکثر اهالی روستای کنگ آن را قبول دارند، دژ مستحکم است که می تواند به دلیل موقعیت استراتژیک تپه های این منطقه یا وجود دژ باستانی روستا به نام قلعه حصار باشد.

موقعیت مکانی روستای کنگ

روستای کنگ در فاصله ۱۹ کیلومتری غرب شهرستان طرقبه و حدود سی کیلومتری شهر مشهد مقدس قرار گرفته و در محور دره‌ رودخانه کنگ به عنوان آخرین روستا میباشد که از طریق یک جاده‌ آسفالت به روستای نغندر و شهر طرقبه میرسد و از آنجا به شهر مشهد مرتبط می‌شود.
این روستای تاریخی از سطح دریا ۱۷۰۰ متر ارتفاع دارد و به دلیل وجود کوه‌های مرتفع، درختان فراوان و نوزیدن بادهای خشک از آب و هوای معتدل برخوردار است.

یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای تاریخی کنگ، قبرستان این روستا میباشد که مکانی بسیار جالب و دیدنی است.قبرستان کنگ روی تپه بنا شده است و سنگ قبرهای با ارزشی دارد. روی هر قبر، دو سنگ قبر قلوه‌ای ‌شکل قرار داده شده است. تاریخ حک شده بر روی قبرها بیشتر به هجری قمری است و علامت مخصوصی برای هر فرد فوت ‌شده به اشکال گوناگون از جمله شانه و صورت و … حکاکی شده است.