واحد رزرواسیون: 05132021331

اخبار و رویدادها

۲۳ دی

طرقبه مشهد

درست است که تقریباً تمام مسافران مشهد به هوای رفتن به حرم به این شهر سفر می کنند و توریسم زیارت در ایران به خاطر وجود این شهر رونق زیادی دارد، اما توان و دارایی مشهد بیش آن است که فقط توریسم زیارت را پوشش دهد. اطرافش پر از روستاها و محلات کوچک خوش آب و هواست، با باغ‌های پردرخت، پرنده‌های خوش‌خوان و جوی آبی که روان است. در کنار زیارت حرم، می‌شود یک وقتی را هم به ییلاق‌های مشهد اختصاص داد، یکی از محبوب‌ترینشان طرقبه است که فقط ۱۸ کیلومتر از شهر فاصله دارد.

طرقبه در شمال غرب مشهد واقع شده و یکی از از بخش‌های شهرستان طرقبه شاندیز محسوب می‌شود. از آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده که در بین دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود واقع شده. در سالهای دور کاروان‌های مشهد از این شهر می‌گذشتند و به نیشابور می‌رفتند و برای همین اسمش “طرق به” یعنی راه بهتر بود که کم کم به طرقبه تغییر پیدا کرد. آب و هوای لطیف، رودخانه، رستورانهای متنوع، فروشگاه‌های سوغات و جذابیت‌های دیگرش باعث شده این محبوبیت همچنان حفظ شود.

نیمه‌ی اول سال وقت بهتری برای رفتن به این ییلاق است، پاییز زیبایی هم دارد اما یکی از سردترین نقاط اطراف مشهد در زمستان است. برای رفتن به این منطقه باید تا انتهای جاده وکیل آباد بروید تا به دوراهی طرقبه و شاندیز برسید و جاده طرقبه را در پیش بگیرید. اتوبوس‌هایی که از مشهد به شاندیز می‌روند هم می‌توانند شما را به آنجا برسانند. اگر بخواهید با تاکسی به این جای باصفا بروید، خطی‌هایش را در ایستگاه متروی انتهای بلوار وکیل‌آباد پیدا خواهید کرد.

مکان‌های تفریحی و تاریخی طرقبه سد چالیدره، بند گلستان، دره ارغوان، دره داغستان، سنگ نگاره‌های تاریخی، ییلاقات طرقبه، امام زادگان سید یاسر(ع) و سید ناصر(ع)، پارک‌ها و بوستان‌هایش هستند. و البته رودخانه دهبار که قلب این منطقه محسوب می‌شود. باغ‎های میوه هم سهم بزرگی از این آبادی دارند. روزها هوای خنکی دارد و شبها واقعاً سرد می‌شود. اگر قصد شب ماندن دارید این نکته را فراموش نکنید. پیشنهاد دیگر ما این است که دیزی یا شیشلیک طرقبه را حتما امتحان کنید که شامل بره بریانی و گوشت و استخوان گاو بشکل حرف T همراه با برنج است. به دلیل وجود درخت‌های فراوان گردو اهالی طرقبه در پخت فسنجان هم مهارت زیادی دارند و این خورشت را با طعم فرداعلایش می‌شود در این ییلاق امتحان کرد.